Institut synergické reflexní terapie

 

 

Institut SRT se zabývá léčebnou a vzdělávací činností v oboru fyzioterapie (rehabilitace) se zaměřením na Synergickou reflexní terapii, která byla koncipována německým lékařem, traumatologem a ortopedem MUDr. Waldemarem Pfaffenrotem pro pacienty s mozkovými hybnými poruchami jako např.: Roztroušená skleróza (Sklerosis Multiplex), Parkinsonova choroba (morbus Parkinson), Dětská mozková obrna - DMO (Infantilní cerebrální paréza), Hydrocefalus, Mikrocefalus (Microcephalia), Meningomyelocela.

Synergická reflexní terapie pomáhá léčit tedy všechny mozkové (cerebrální), míšní (spinální) a periferní neuro-ortopedické pohybové poruchy, které se projevují mimo jiné navýšeným popř. sníženým svalovým napětím (hypertonus/hypotonie), kontrakturami, spasticitou, sub/ luxacemi kyčlí, skoliózou, motorickou a psychomotorickou retardací (zpožděným vývojem), poruchou rovnováhy, hypersalivací (sliněním), atd.

 

SRT dále pomáhá při léčbě důsledků vrozených vad jako je např. Spina bifida, Tortikolis, Turnerův syndrom, Freeman-Sheldon syndrom, Idiopatická skolióza (Scoliosis) či Pes eqinovarus, nebo získaných vad jako např. Dupuytrenova kontraktura, poruchy páteře (vertebrogení). Dále léčíme pomocí SRT následky Cévních mozkových příhod (CMP), traumatů (úrazů), Artrózy a revmatických onemocnění.

 

 

Co je to Synergická reflexní terapie? Synergická reflexní terapie patří mezi manuální terapie. Je to léčebný koncept, vyvinutý ortopedem doktorem W. Pfaffenrotem pro léčbu a prevenci následků dětské mozkové obrny a dalších neurologicko-ortopedických nemocí u dětí i dospělých. SRT využívá současného nasazení různých reflexních terapií během jednoho ošetření (cca.30minut) a tím vyvolá vzájemné navýšení účinku neboli synergický efekt, v jehož důsledku má pak SRT globální působnost na téměř všechny tělní systémy a orgány.

Tato terapie zahrnuje známé moderní i prastaré formy reflexních terapií, z kterých autor vybral určité prvky v jejich klasické formě a některé modifikoval, jiné reflexy jsou nové. SRT slučuje elementy z akupresury, reflexní masáže ruky, nohy a hlavy, dále z klasické osteopatie jako je myofasciální technika, dále mobilizace, popř. manipulace, kam patří Arlenova atlasová terapie. Cílem práce terapeuta je korekce patologického (nesprávného) držení jednotlivých postižených částí těla: končetin, trupu, páteře, hlavy, což probíhá bezprostředně vždy v návaznosti na předešlé techniky. Korekce patologického držení těla je prováděna neinvazivně, respektují se bariéry(odpor) tkání. SRT lze doplnit také Kraniosakrální terapií a polohováním končetin ve vzduchových dlahách Urias (viz. sekce SRT v rehabilitaci).

 

 

Jaké místo zaujímá dnes SRT v rámci známých léčebných postupů? Základním pilířem pro vývoj dítěte s jakýmkoli postižením či hybnou poruchou zůstává fyzioterapie, a proto je třeba v první řadě nahlížet na SRT jako na léčbu doplňkovou a pro rehabilitaci podpůrnou. SRT má velký význam preventivní, neboť při jeho pravidelné aplikaci již od zjištění diagnózy, zvláště u pacientů s neurovývojovou poruchou, lze minimalizovat nebo dokonce zabránit rozvoji patologických změn na měkkých tkáních (svaly, fascie, šlachy) a dalších navazujících tělních strukturách (klouby, páteř).

 

 

Co řeší SRT? Abnormální vývoj dítěte u spastických forem centrálních poruch přináší s sebou i odchylky v růstu, ve kvalitě a práci tělních struktur, které lze především spatřit na pohybovém aparátu. Rodiče a další osoby z okolí postiženého dítěte mohou pozorovat např. zvyšující se napětí svalů, přilepené jednotlivé vrstvy tkání k sobě, prochlazené a neprokrvené končetiny, kontraktury svalů , vazů i kloubů, u starších forem hypertoniích syndromů pak omezená mikrocirkulace ve tkáních projevující se zbělením kolem kloubů , lesklou, málo pohyblivou a napjatou kůží. Postupem času jsou viditelné a fixují se různé deformity páteře (kyfóza, skolióza, lordóza, luxace, subluxace kyčlí, malá hybnost kloubů atd.)

Cílem rodičů a každého lékaře či fyzioterapeuta je předejít těmto následkům centrální či periferní poruchy nebo genetické vady. Při cvičení se snaží odborníci i rodiče zprostředkovat dítěti zdravý pohyb, ten lze vyvolat např. pomocí Vojtovy terapie, ale brzdou pro správné provedení pohybů jsou kromě jiného právě výše vyjmenované strukturální překážky na hybném aparátu. Právě tyto překážky je Synergická reflexní terapie schopna dlouhodobě i bezprostředně před cvičením mírnit, odstraňovat a především zabraňovat rozvoji těchto nežádoucích změn během růstu (ontogenetického vývoje dítěte).

Nežádoucí (patologické ) změny (svalová degenerace), se projevují nejprve skrytě, nenápadně se zhoršují a fixují se tak, že je později těžké, ne-li nemožné je vrátit do původního stavu. Následující přehled dokládá tento fakt.

 

 

Pro jaké poruchy a diagnózy je SRT indikována? Na základě statisticky vyhodnocených výsledků u více jak 2500 pacientů se ukázalo, že tato terapie je efektivní nejen u všech forem neurologicko-ortopedických pohybových poruch a zvláště při léčbě dětí se spastickou formou DMO (dětská mozková obrna), ale také například u pacientů s meningomyelocelou, Parkinsonovou nemocí, roztroušenou sklerózou, u následků mozkové mrtvice (CMP) a posttraumatických míšních poruch. Stejně tak dobře se aplikace SRT osvědčila při léčbě hyperaktivity, lehké mozkové dysfunkce, poruch sensomotorické integrace, dále při léčbě skoliózy, pes eqinovarus, tortikolis, arthrogrypózy, migrény, u svalově-šlachových a neuromuskulárních nemocí, páteřních poruch, artrózy a atopického ekzému. Zdaleka jsem ovšem neuvedla všechny diagnózy (kompletní indikace viz. sekce O SRT/ pro odborníky).

 

 

Jak vypadá samotná aplikace SRT v praxi? Synergická reflexní terapie není cvičení (jako např. Vojtova metoda), naopak je pro pacienta pasivní, tzn., že nemusí nic dělat, jen ležet a přitom poslouchat třeba hudbu či pohádku. Jedno kompletní ošetření touto metodou trvá dle rozsahu postižení 15-45 minut. Jeho opakováním 10 až 15 dní za sebou v jednom bloku dosáhneme kumulativního efektu výsledků ošetření. Denní aplikace této terapie umožní ukládat do paměti pacienta pozitivní bezprostřední reakce tak, že se výsledek blokové léčby udrží několik týdnů až měsíců. Protože důsledky poruchy centrálního nervového systému provází jedince celý život, doporučujeme opakovat bloky SRT průběžně a pravidelně a to podle stupně postižení 3krát až 5krát do roka. Opakování také doporučujeme po prodělané infekční nemoci, v období rychlého růstu, po silném epileptickém záchvatu apod., kdy u pacientů dochází zpravidla ke zhoršení jejich zdravotního stavu. Při ošetřování touto metodou nemusí dítě vykonávat žádnou aktivitu, ošetření je pro něho pasivní, většinou příjemné. Průběh ošetření není závislý na jeho věku a mentální vyspělosti. V období aplikace SRT se také doporučuje intenzivní fyzioterapeutický trénink ( např. Vojtova metoda, Bobath či Petö).

Stejně jako ostatní terapie, není ani SRT samospasitelnou a vše řešící léčbou. Stále lze nalézt hranice jejích možností u silných spastických a rigidních forem poruchy CNS a taktéž hranice v léčbě hypotonie, u které účinnost SRT není zdaleka tak vysoká jako u hypertonie. Význam a přínos Synergické reflexní terapie v rámci širokého spektra dostupných rehabilitačních metod bude prověřován jedině samotnými pacienty v praxi a objektivizací dosažených výsledků.

SRT nepůsobí přímo na motorickou aktivitu, a proto by neměla nikdy nahrazovat fyzioterapii, je spíše metodou podpůrnou, doplňkovou a preventivní. Nejedná se tu o aktivní ani pasivní nácvik pohybů, ale o zdokonalení podmínek hybného systému pro provádění aktivní motoriky.

 

 

Jaké reakce nebo výsledky můžeme od SRT očekávat? Při dodržení výše popsaných podmínek aplikace SRT lze očekávat v 90 % bezprostřední reakce. K prolongovaným reakcím dochází v rozmezí do 3 týdnů asi u 6% pacientů a k reakcím minimálním dochází u 4%.

Níže popsané reakce se nemanifestují u každého pacienta v celém rozsahu. Každý pacient zpracovává působení léčby individuálně a reakce se manifestují různě. Můžeme je však rozdělit na tři základní skupiny:

 

VŠEOBECNÉ REAKCE:

  • celkové i lokální snížení nebo zvýšení svalového tonu
  • senzibilizace centrální nervové soustavy ve zpracování aferentních impulsů
  • navýšení měřitelných eferentních reakcí
  • kvalitnější reakce na aferentní impulsy při fyzioterapii
  • zvýšení koordinace, koncentrace a spontánní motoriky
  • snížení stavu strachu, nespavosti a hyperaktivity
  • u epilepsie se normalizuje alfa-rytmus a řídne výskyt spikes a Waves, dochází k menším klinickým epileptickým projevům

 

LOKÁLNÍ REAKCE:

  • lepší stabilita páteře, zvýšená kontrola držení hlavy a těla
  • korekce zakřivení páteře v obou rovinách, korekce skoliózy
  • zmírnění či odstranění myogenních kontraktur a zvýšení rozsahu hybnosti navazujících kloubů
  • otevírání dlaní, abdukce palce a následné zlepšení hrubé a jemné motoriky horních končetin, lepší funkce úchopu a opory ruky
  • lepší postavení a zatížení dolních končetin
  • zlepšení motoriky úst a s tím souvisejícího kousání, polykání a mluvení
  • částečná či úplná korekce patologického držení trupu a končetin

 

ORGÁNOVÉ REAKCE:

  • zlepšení vegetativních funkcí a krevního oběhu
  • rovnováha
  • pozitivní změny v oblasti dýchacích cest, trávení, močových cest, v oblasti zrakové i sluchové
  • mírní se průvodní kožní projevy atopického ekzému

 

 

 

Rehabilitace v Institutu SRT. V naší rehabilitační praxi se snažíme o komplexní (holistickou) léčbu, využíváme tedy několik specializovaných metod, konceptů a léčebných technik, které vedou k léčebnému cíli. Pacienta doprovázíme a podporujeme v jeho snaze o zlepšení jeho zdravotního stavu s přihlédnutím k jeho diagnóze, k jeho celkové situaci v životě a v rodině s pochopením a plným nasazením jako tým. Tento mezioborový přístup je zváště potřebný u pacientů s mozkovými hybnými poruchami a vývojovými vadami nebo u dětí s psychomotorickou retardací. Plné odborné nasazení a empatický přístup zajišťuje náš tým několika specializovaných odborníků (fyzioterapie, ergoterapie, logopedie, homeopatie), kteří ve vzájemné spolupráci nabízí své služby (některé na různých pracovištích). Nabízíme také poradenství a konzultaci pro komplexní dlouhodobou léčbu a řešení situace v rodinně s těžce a dlouhodobě nemocnými osobami. Institut SRT spolupracuje též se Středisky rané péče v celé ČR, s několika vybranými Pedagogicko-psychologickými poradnami a s poradnou pro Autisty.

 

NABÍDKA LÉČEBNÝCH PROCEDUR

  • Synergická reflexní terapie (SRT)
  • Kranio sakrální terapie osteopatie
  • Viscerální terapie a biodynamika
  • Koncept PANat s nafukovacími dlahami Urias dle M. Johnstone
  • Spirální dynamika 
  • Terapie podle konceptu Vojta 
  • Terapie podle konceptu Bobath
  • Terapie podle konceptu Jílková
  • Traegerova terapie
  • Fyziatrie: Magnetoterapie, elektroterapie, infračervené světlo, perličková koupel
  • Masáže - shiatsu, medové, sportovní, reflexní
  • Léčebná Jóga dle Iyengara
  • Nácvik senzomotoriky, chůze
  • Cvičení a posilování dle různých konceptů, např. Pilates,Smíšek-gumy
  • Vývojová ergoterapie
  • Logopedie
  • Návrh a výroba ortopedických vložek a ortéz (systém Nancy Hilton)
  • Návrh a výroba protetických pomůcek (berle, chodítka, kola, boty,vertikalizační stojany atd.)
  • Konstituční homeopatie
  • Psychoterapie


V dlouhodobé péči o naše klienty postupujeme většinou takto:

  • Základní prohlídka, kineziologický rozbor a návrh léčby včetně denního režimu/sportů a doplňkové léčby (v Institutu SRT u paní Vodičkové).
  • Konzultace celého týmu spolupracovníků a převzetí pacienta u jednotlivých specialistů.
  • Léčba SRT vždy v 5-10 denních blocích 2-4 krát ročně je většinou podmínkou kvalitní léčby u pacientů s těžkou poruchou hybného aparátu nebo psychomotorickou retardací, skoliózou apod.
  • Pravidelné konzultace, rehabilitace a nácviky nových domácích cviků 1 krát za 1-3 týdny dle potřeby pacienta a vývoje uzdravování.
  • Kombinace několika terapií během jednoho dne přináší většinou rychlejší a kumulativní výsledky léčby (organizace podobně jako v lázních) a proto trvá léčba u nás pro některé pacienty 2-3 hodiny.

 

 

Rehabilitace v Institutu SRT není hrazena zdravotní pojišťovnou. Hrazeny jsou pouze některé úkony na logopedii, v pedagogicko-psychologické poradně a ve Střediscích rané péče.

Ceník: 400,- Kč/hod všech procedur s vyjímkou: Viscerální terapie a bioenergie: 600,- Kč, Homeopatie: 500,- až 1000,- Kč. Více ZDE.